Logo

Polski Komitet Normalizacyjny organizuje XI Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja" a tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest „Betonoza czy zieleń", do udziału w nim zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Konkurs trwa od 1 grudnia 2022 roku do 10 marca 2023 roku.

Świat dąży do równowagi. Do 2030 roku wszystkie siły skierowane są ku poprawie codziennego życia ze szczególnym uwzględnieniem klimatu i poszanowania zasobów naszej planety. Mają w tym pomóc Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jeden z nich odnosi się do zrównoważonych miast i społeczności. W jaki sposób możemy dążyć do pomyślnego rozwoju miast i przestrzeni, w której żyjemy?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wyjdź na zewnątrz. Rozejrzyj się wokół. Jaka jest Twoja okolica?

Od pewnego czasu ścierają się dwa trendy w przestrzeni miejskiej – jedni zastępują trawniki i drzewa szarym betonem, inni wręcz przeciwnie – chcą coraz więcej zieleni wokół.

Który kolor Ty najczęściej widzisz w otoczeniu wokół siebie?

Nieprzemyślane używanie betonu w przestrzeni publicznej już zadomowiło się w naszym języku jako betonoza. Przy obecnych coraz szybszych i niekorzystnych zmianach klimatu sprawia ona, że przestrzeń miejska jest coraz mniej przyjazna mieszkańcom i niestety niesie za sobą niekorzystne zmiany dla środowiska – m.in. susze czy zwiększone temperatury.

„Betonoza czy zieleń? Zrównoważona urbanistyka z Polskimi Normami" – to temat tegorocznego konkursu „Normalizacja i ja". Do udziału w nim tradycyjnie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Proponujemy cztery kategorie dla uczniów: praca pisemna, grafika komputerowa, grafika  i film, a dla nauczycieli scenariusz lekcji obejmujący obszar tematyczny zawarty w tytule konkursu.

Zmiana betonowych osiedli w przyjazne zielone przestrzenie nie nastąpi z dnia na dzień. Jest to proces bardziej złożony i obejmujący wiele aspektów m.in.: zabudowę przestrzenną, budownictwo, hydrotechnikę, transport publiczny, projektowanie czy zarządzanie środowiskowe. Jak odejść od tego szkodliwego trendu, którym jest betonoza i przywrócić równowagę, aby nasze otoczenie było bardziej przyjazne mieszkańcom? Czy to jest jeszcze możliwe?

Wciąż wierzymy, że tak! Jeśli Ty też, to weź udział w naszym konkursie!

Gdzie szukać pomysłów? Wiele wskazówek znajduje się w normach technicznych. Polskie Normy wspierają działania związane ze zrównoważoną urbanistyką, dają interoperacyjne rozwiązania, które wpływają na kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości i pomagają ją budować. Wskazują, w jaki sposób dbać i rozbudowywać otoczenie, aby stawało się bardziej przyjazne ludziom.

Jeżeli wiesz, w jaki sposób uczynić zieleń elementem strategicznym i tak potrzebnym naszym okolicom i umiesz to przedstawić w swojej pracy (z uwzględnieniem aktualnych norm technicznych), to czekamy na Twoje zgłoszenie.

Jesteśmy przekonani, że Twój udział w konkursie przyczyni się do zwiększenia świadomości i poziomu wiedzy na ten temat oraz zachęci samorządy, mieszkańców i inne podmioty do podejmowania działań na rzecz zmiany otoczenia.

Nagrody przewidziane w konkursie
Cele konkursu:

1. Upowszechnianie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm i normalizacji w życiu codziennym.
  2. Upowszechnienie świadomości o roli akredytacji w zakresie spełniania wymagań norm.
  3. Pomoc nauczycielom w wprowadzeniu tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do zajęć lekcyjnych.
  4. Podniesienie umiejętności wśród młodych ludzi kształtowania przestrzeni do życia.

Konkurs jest przeprowadzany od 1 grudnia 2022 roku do 10 marca 2023 roku.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

1. Zapoznać się z Regulaminem konkursu;
  2. Wypełnić i jak najszybciej wysłać Formularz zgłoszeniowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  3. Pobrać, wydrukować i wypełnić Oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich. Wypełnione Oświadczenie należy wysłać razem z Formularzem zgłoszeniowym.

Oceny nadesłanych prac dokona powołane przez Prezes PKN jury konkursowe, składające się z przedstawicieli PKN i jednostek wspierających konkurs metodycznie i ekspertów niezależnych.
Wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się dnia 14 kwietnia 2023 roku o godzinie 11.00 w Centrum Nauki Kopernik

00-390 Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20.
Po uroczystościach zapraszany na zwiedzanie Planetarium.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. 22 556 76 39.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi     Ministerstwo Edukacji i Nauki     Ośrodek Rozwoju Edukacji     Polski Komitet Normalizacyjny     logo cdr light